PipeChain

PipeChain är ett företag inom supply chain management som utvecklar och distribuerar en mjukvarulösning för att hjälpa företag att effektivt styra sina globala försörjningskedjor, inom sin koncern och genom försörjningskedjan och därmed nå flera led av kunder och leverantörer.

Vår vision är att bli den ledande leverantören av mjukvara inom supply chain management och därmed erbjuda en transparens som gör att du kan effektivisera din försörjningskedja och uppnå betydande lönsamhetsförbättring och konkurrenskraft.

De senaste 10 åren har vi varit framgångsrika i detta segment, till största delen i de nordiska länderna. Nu ökar vi hastigheten i vår internationella expansion bland annat genom en standardiserad PipeChain-lösning integrerad med Microsoft Dynamics AX och Microsoft Dynamics NAV. Denna lösning distribueras genom vårt nätverk av certifierade Microsoft Dynamics partners.

Korta fakta:


  • PipeChain bildades 1999 och ägs av MA-system AB – ett svenskt logistikkonsultföretag.
  • Under 2005 förvärvade PipeChain Strålfors TradeCom Solutions, en ledande leverantör av EDI- och logistiklösningar i tillverknings- och konsumentvaruindustrin och Emcat e-Business Solutions, ett start-up företag som levererar WebEDI-lösningar till stora industriföretag för att automatisera order- och leveransprocesser.
  • Under 2009 förvärvade PipeChain sin konkurrent Videlity.
  • PipeChain har mer än 300 aktiva kunder i över 30 länder.
  • Mer än 10,000 användare använder PipeChain som en del av sin dagliga verksamhet.
  • PipeChains kunder består av tillverknings- och distributionsföretag inom bland annat elektronik- och telekom, fordon, hälsa och sjukvård, detaljhandel och förpackning.
  • Våra kunder inkluderar Ericsson, HANZA-Tarkon, Amphenol, Volvo Powertrain, Finnveden, Atlet, Höganäs, SAPA, Mölnlycke Health Care, IKEA, Stadium, The Absolut Company, Smurfit Kappa Group, DS Smith och SCA Packaging.






|